W najbliższym czasie cała Polska będzie obchodzić 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Męcince zarejestrowano Gminny Sztab.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji WOŚP będzie okulistyka. To właśnie dla dzieci cierpiących na różne choroby układu wzrokowego będą zbierane pieniądze 30 stycznia 2022 roku. Według danych Fundacji WOŚP na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest co roku kilkanaście tysięcy pacjentów, a łóżek dla takich dzieci jest niewiele. Działa 25 ośrodków w siedemnastu miastach Polski. Wiele z nich nie jest dobrze wyposażona. 

Najczęściej na leczenie zgłaszają się pacjenci z ogólnym pogorszeniem wzroku. Przyczynami są jaskra, zaćma, uracy, anomalie i nowotwory. W 2019 r. przeprowadzono blisko 650 operacji okulistycznych u dzieci, z czego najwięcej – ponad 25 proc. – stanowiły operacje guzów. Głównym celem akcji WOŚP będzie uzupełnienie wyposażenia szpitali i ośrodków w specjalistyczną aparaturę medyczną. To ona jest podstawą wyleczenia małych pacjentów. Choroby układu wzrokowego u dzieci mogą być bardzo skomplikowane i potrzebna jest, obok szerokiej i szczegółowej wiedzy, precyzyjna technologia. 

Pomagajmy

Rejestracja lokalnych zbiórek 30. Finału ruszyła 11 października, a rekrutacja wolontariuszy rozpocznie się 8 listopada. Jeśli pragniesz bezinteresownie pomóc małym dzieciom, warto się zgłosić. Podczas Finału WOŚP zawsze jest niesamowita energia, radość i nadzieja. Nasza niewielka pomoc może zmienić komuś życie. Wyniki mówią same za siebie. W zbiórce 2021, która odbyła się w styczniu, na zakup sprzętu dla dziecięcej laryngologii i diagnostyki głowy zebrano ponad 210,8 mln zł, czyli ponad 20 mln więcej niż rok wcześniej. 

Warto wspomnieć, że drugim celem Finału ma być uruchomienie pierwszego w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych. Wszyscy mają nadzieję, że przełoży się to na poprawę jakości wykonywanych operacji. Specjaliści będą mogli uczyć się odpowiednich ruchów i różnorodnych technik w chirurgii wewnątrzgałkowej.