CATL, czyli największy na świecie producent baterii do aut, chce wybudować swoją fabrykę w Polsce. Rozważane są dwie opcje. Są to Gorzów Wielkopolski i Jawor. 

CATL, czyli Contemporary Amperex Technology Co., Ltd. to chińskie przedsiębiorstwo projektowo-wytwórcze, które działa od 2011 roku. Firma specjalizuje się w produkcji technologii akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych. CATL współpracuje z tak znanymi markami aut jak BMW, Hyundai, Honda czy Volvo.

Podobno przedstawiciele spółki CATL zjeździli Polskę wzdłuż i wszerz, aby znaleźć dobrą ziemię dla swojej fabryki. Według nich największe szanse mają działki w Gorzowie Wielkopolskim i Jaworze. Gigafabryka, która miałaby powstać w Jaworze została zaplanowana na 1,5 mln m2 pod dachem. Potrzebna jest na to działka o powierzchni 200-250 ha. Czy miasto będzie w stanie oddać tyle ziemi pod inwestycję?

Warto wspomnieć, że inwestorzy jeździli również do Stalowej Woli, ale ponieważ produkcja ma być skierowana głównie do Niemiec, ta działka raczej odpadnie.

To, że tak dobrze prosperujące przedsiębiorstwo znane na całym świecie chce założyć swoją fabrykę w Jaworze, to prawdziwy zaszczyt dla miasta. Niestety o projekt, który wart jest 2 mld euro konkuruje nie tylko Gorzów, ale również więcej państw. Są to głównie Węgry oraz Czechy i Słowacja.