Ogromny sukces młodej jaworzanki na zawodach w Hiszpanii. Tegoroczne mistrzostwa  to także duże osiągnięcie dla reprezentacji Polski.

Nie tak dawno pisaliśmy o osiągnięciach Amelii Wzorek i jej przygotowaniach do mistrzostw. Artykuł można przeczytać tutaj. Dziś można z dumą pisać o zwycięstwie młodej jaworzanki, która zdobyła tytuł Mistrza Europy w Taekwon-do. Wydarzenie jest o tyle niesamowite, że był to debiut dziewczyny.

W dniach 23-27 listopada 2021 w hali Ciudad Deportiva Camilo Cano w Hiszpanii rywalizowało 575 zawodników z 29 państw. Start jaworzanki zakończył się ogromnym sukcesem indywidualnym i drużynowym. Amelia wystartowała indywidualnie w konkurencji walk sportowych i testów siły oraz w obu konkurencjach drużynowo.

Konkurs indywidualny

Amelia po raz pierwszy stanęła na macie w konkurencji indywidualnych walk -65 kg. W pierwszej rundzie bez problemów pokonała reprezentantkę gospodarzy. Druga runda była o wiele trudniejsza. Po twardym pojedynku Wzorek musiała uznać zwycięstwo reprezentantki Anglii.

Dzień później stanęła do rywalizacji w konkurencji indywidulanych testów siły. W edycji wystartowało 25 zawodniczek. Po kilku walkach Polka stanęła na drugim miejscu podium, tuż za reprezentantką Rumunii. Tym samym Amelia zdobyła srebrny medal oraz tytuł indywidualnej v-ce Mistrzyni Europy.

Konkurs drużynowy

Ostatnim dniem zawodów był turniej drużynowy. Wzorek wystartowała w walkach, gdzie wspólnie z drużyną dotarła do finału, pokonując reprezentacje Norwegii i Rumunii. Świetna forma Amelii zapewniła drużynie złoty medal i tytuł najsilniejszych juniorek w Europie.

Reprezentacja Polski po raz kolejny zdominowała klasyfikację medalową zdobywając aż 51 medali, w tym 17 złotych, 16 srebrnych oraz 18 brązowych. Za Polską uplasowały się kolejno: Rumunia (11-8-18), Norwegia (7-8-9), Irlandia (7-4-9). Warto dodać, że od 1991 roku, tylko z roczną przerwą, Polska jest najlepsza w Europie i ścisłej czołówce światowego taekwon-do.