System e-TOLL zastąpi funkcjonujący do 30 listopada manualny System Poboru Opłat. Przejazd przez miejsca poboru opłat będzie odbywało się bez konieczności zatrzymywania przed szlabanem.

Od 1 grudnia 2021 roku wprowadzone zostają zmiany w metodach płatności na odcinkach autostrad A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica. Za przejazd będzie można zapłacić kupując e-bilet autostradowy lub korzystając z aplikacji e-TOLL PL i kompatybilnych z systemem e-TOLL urządzeń OBU i ZSL.

e-bilet autostradowy

To bardzo wygodna forma opłacania przejazdu bez konieczności rejestracji  w systemie e-TOLL i nabywania urządzeń pokładowych. Bilet będzie można kupić: w nowej aplikacji e-TOLL PL BILET, w aplikacjach partnerów Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), których lista będzie wkrótce dostępna oraz w punktach dystrybucji stacjonarnej partnerów KAS, gdzie użytkownicy niekorzystający z rozwiązań cyfrowych będą mogli nabyć bilety w formie papierowej.

Natomiast aplikację e-TOLL PL BILET będzie można pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play oraz w AppStore.  Nowa aplikacja umożliwi: zakup e-biletu autostradowego, wygenerowanie potwierdzenia zakupu e-biletu autostradowego w formie pliku PDF, wgląd w historię wszystkich zakupionych e-biletów autostradowych oraz zwrot niewykorzystanego e-biletu autostradowego.

Ponieważ nie wszystko można zrobić elektronicznie, przygotowywana jest nowa organizacja ruchu na autostradach A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica. Na tych odcinkach mogą pojawiać się okresowe utrudnienia w ruchu, związane na przykład z montażem nowego oznakowania. Wszyscy kierowcy są proszeni o zwiększoną ostrożność na tych odcinkach.