30 listopada upływa termin na składanie wniosków o wyprawkę szkolną. Jest to dofinansowanie w wysokości 300 zł przysługujące na każde uczące się dziecko do 20. roku życia.

Niedawno wiceminister Stanisław Szwed poinformował, że kończy się termin składania wniosków na 300+. Pieniądze są dla rodziców, którzy posiadają uczące się dziecko, a cała kwota musi zostać przeznaczona na pomoc w nauce. Nie ma określonych wytycznych co do zakupów. Mogą to być zarówno przybory, jak i książki czy elektronika.

Wielu rodziców pobierało świadczenie w zeszłym roku i zna zasady składania wniosków. W tym roku jest jednak pewna zmiana. Dotyczy ona miejsca wysyłki wniosku. Jedyną drogą jest wersja online.  Można to zrobić przez systemy, przez które składa się również wnioski o 500 plus, czyli systemy bankowe, systemy Empatia ministerstwa, czy systemy ePUAP, który jest w ZUS. 

Więcej o programie 300 plus

Program „Dobry start”, czyli wyprawka szkolna, obowiązuje od 2018 roku. Nie ma znaczenia, że ktoś pobiera również 500+. Oba programy łączą się. Początkowo wniosek można było złożyć w tych samych instytucjach co wniosek o 500 plus, czyli w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub w innej jednostce wyznaczonej w gminie (np. w centrum świadczeń). Teraz istnieje tylko opcja elektroniczna. 

O popularności programu “Dobry Start” świadczą statystyki. Z danych wynika, że na 4,5 mln uprawnionych do wzięcia udziału, aż 4,3 mln dzieci już z tego skorzystały. Pozostała więc niewielka grupa osób, które nie pobrały świadczenia.  

Wiceminister przypomniał też o programie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który umożliwia wypłatę po 500 zł na drugie i kolejne dziecko między 12. a 36. miesiącem życia. Program ten będzie dostępny od 1 stycznia 2022.