Muzyka łączy pokolenia. Świadczy o tym już 20. edycja gitarowego festiwalu, który odbywa się co roku we Wrocławiu. Tym razem do największej orkiestry gitarowych entuzjastów z Polski i Europy dołączą znane muzyczne rodziny. 

Po dwóch latach Gitarowy Rekord Świata powraca na wrocławski Rynek. 1 maja tysiące gitarzystów przybędzie do Wrocławia, aby wspólnie zagra i świetnie się bawić. Jak określa to Leszek Cichoński, pomysłodawca imprezy, gitarzyści stanowią wielką rodzinę, dlatego w tym roku zaproszone są szczególnie całe pokolenia, u których muzyka jest obecna na co dzień. 

Aby wziąć udział w jubileuszowej 20. odsłonie imprezy, wystarczy mieć gitarę i znać tylko pięć podstawowych akordów: C G D A E. Liczą się wszystkie rodzaje gitar – akustyczne, klasyczne, elektryczne, a także basowe. Dopuszczalne są również mandoliny, banjo i ukulele. Aby pobić Gitarowy Rekord Świata potrzeba w tym roku minimum 7424 instrumentów strunowych!

Największym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie jedyny w Polsce występ Dire Straits Legacy. Ważnym gościem będzie także Michael Angelo Batio, najszybszy gitarzysta świata. Organizatorzy ogłosili również konkurs na najlepsze rodzinne zdjęcie. Fotografie należy przesyłać do 30 kwietnia na adres: [email protected] lub opublikować w social mediach, oznaczając profil Gitarowego Rekordu Świata oraz Leszek Cichoński – Workshop i dodając hashtag #gitarowerodziny. Najlepsze fotografie nagrodzone zostaną zestawami gitarowych gadżetów.

W Strefie Gitarowego Krasnoludka atrakcje znajdą najmłodsi. Będzie można m.in. pomalować twarz w gitarowe motywy i nauczyć się grać na ukulele. Nie zabraknie wspólnego śpiewania dziecięcych hitów z bajek Disneya i Akademii Pana Kleksa. Natomiast dorośli będą mogli skorzystać z warsztatów gwarantujących szybką naukę 5 akordów do piosenki „Hey Joe”. Na Rynku stanie także specjalna ścianka, przy której profesjonalni fotografowie wykonają pamiątkowe zdjęcia rodzinne.

Tadeusz Nalepa nadal żywy

W tym roku przypada 15. rocznica śmierci Tadeusza Nalepy, wybitnego kompozytora i gitarzysty znanego z kultowego zespołu Breakout. Utwór artysty „Kiedy byłem małym chłopcem” zna chyba każdy, a dla polskich gitarzystów to podstawowa piosenka do nauki. Ten cudowny kawałek grupy Breakout wykona w tym roku Piotr Nalepa – syn Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej.

Oprócz Nalepy zagrają również Jose Torres z synem Filipem oraz wybitny saksofonista Piotr Baron wraz z synem Aleksandrem znanym z zespołu Afromental. Do orkiestry dołączą również gitarzyści Wojciech Hoffmann oraz Piotr Łukaszewski z synami, a także Oskar Worgacz, który w 2009 roku jako 3,5 letni gitarzysta zagrał na scenie razem z muzykiem Deep Purple, Steve’em Morsem.