Zgodnie z kalendarzem wyborczym, jesienią 2023 roku mają odbyć się wybory samorządowe. Są pogłoski, że rząd będzie próbował je przesunąć na wiosnę 2024 roku, ale nic nie jest jeszcze ustalone, a czas mija… W każdym z powiatów ocenie poddani zostaną starostowie, prezydenci, burmistrzowie, wójtowie, a także rady powiatów i gmin.

Ostatnie wybory samorządowe odbyły się jesienią 2018 roku. Minęły więc już ponad 3 lata rządów aktualnych władz. Jeśli kolejne wybory będą mieć miejsce na jesień 2023 r. to najdłuższa kadencja w historii. Rządzący mieli więc czas wykazać się i udowodnić, że mieszkańcy nie mylili się co do głosowania.

Sondy będą prowadzone przez najbliższe tygodnie na stronie e-legnickie.pl. Będzie tam można poddać ocenie władze w skali szkolnej od 1 (niedostateczny) do 6 (celujący). Na koniec portal zsumuje wyniki i przedstawi wielki ranking samorządowców regionu.

Głosowania w poszczególnych gminach i powiatach zawsze będą trwały 72 godziny. Start pierwszych ocen odbędzie się już w niedzielę. Jedyną gminą, która nie będzie oceniana są Kunice, ponieważ dopiero co zostały wybrane nowe władze. 

Kogo będzie można oceniać?

LEGNICA (prezydent i rada)

POWIAT JAWORSKI

Powiat jaworski (starosta i rada), Jawor (burmistrz i rada), Bolków (burmistrz i rada), Męcinka (wójt i rada), Mściwojów (wójt i rada), Paszowice (wójt i rada), Wądroże Wielkie (wójt i rada).

POWIAT LEGNICKI

Powiat legnicki (starosta i rada), Chojnów (burmistrz i rada), Prochowice (burmistrz i rada), gmina Chojnów (wójt i rada), Legnickie Pole (wójt i rada), Krotoszyce (wójt i rada), Miłkowice (wójt i rada), Ruja (wójt i rada)

POWIAT LUBIŃSKI

Powiat lubiński (starosta i rada), Lubin (prezydent i rada), Ścinawa (burmistrz i rada), gmina Lubin (wójt i rada), Rudna (wójt i rada).

POWIAT POLKOWICKI

Powiat polkowicki (starosta i rada), Polkowice (burmistrz i rada), Chocianów (burmistrz i rada), Przemków (burmistrz i rada), Gaworzyce (wójt i rada), Grębocice (wójt i rada), Radwanice (wójt i rada).

POWIAT ZŁOTORYJSKI

Powiat złotoryjski (starosta i rada), Złotoryja (burmistrz i rada), Świerzawa (burmistrz i rada), gmina Złotoryja (wójt i rada), Pielgrzymka (wójt i rada), Zagrodno (wójt i rada), Wojcieszów (burmistrz i rada).