Powiat jaworski szykuje się do realizacji kolejnych, trzech inwestycji finansowanych w ramach Programu Inwestycji Strategicznych – Polski Ład. Być może uda się je wykonać do końca wakacji. 

Powiat jaworski otrzymał rządowe pieniądze na modernizacje w regionie. Jak informuje Aneta Kucharzyk, starosta powiatu, jeśli uda się szybko wyłonić wykonawców to prace mogą ruszyć jeszcze w czasie tegorocznych wakacji. Pani Aneta nie kryje zadowolenia i zaskoczenia, bo w drugim etapie rządowego programu Jawor dostał pieniądze na wszystkie złożone wnioski.

Na inwestycje zostanie przekazana kwota blisko 15,6 mln złotych. Za te pieniądze będzie wykonany remont bazy sportowej przy I Liceum Ogólnokształcącym w Jaworze, remont dróg powiatowych w Pomocnem i Kondratowie oraz budowa chodnika w Paszowicach. 

Powiat jaworski liczy sobie aż 320 kilometrów dróg, a wiele z nich wymaga remontu. Koszty są duże, szczególnie przy dzisiejszej inflacji, dlatego dofinansowanie było nieuniknione. Kucharczyk zapewnia, że inwestycje przyczynią się do komfortu życia mieszkańców, tym bardziej, że w ramach drugiego naboru wniosków środki przekazane będą nie tylko na inwestycje prowadzane przez powiat jaworski, ale też na przedsięwzięcia w poszczególnych gminach powiatu.

Każda gmina dostała jakąś kwotę. Zatem w gminie Bolków 3,8 mln złotych będzie przekazane na dofinansowanie remontów dróg gminnych, w gminie Mściwojów na przebudowę i remonty dróg trafi prawie 5 milionów złotych, w gminie Męcinka za ponad 9 mln zł będą remontowane drogi powiatowe i zmodernizowana zostanie sieć wodociągowa, gmina Paszowice na remont dróg otrzyma 3 mln 800 tys zł, gmina Wądroże Wielkie 5 mln zł również na remonty dróg gminnych, a Jawor dostanie 4,7 mln zł na remont ul. Strzegomskiej, ul. Kościuszki i ul. Chopina.

W najbliższych tygodniach okaże się jeszcze, czy powiat dostanie dofinansowanie z Polskiego Ładu na wnioski złożone w lutym dotyczące miejscowości, gdzie kiedyś funkcjonowały PGR-y. Niezbędny jest tam remont dwóch dróg powiatowych: Niedaszów – Zimnik i Jawor – Godziszowa, a także remont przyszłej siedziby Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. 

Warto przypomnieć, że obecnie trwa już remont dróg w Sadach Górnych i Sadach Dolnych, ogłoszono przetargi na remont dróg w: Słupie w gminie Męcinka, w Budziszowie Małym w gminie Wądroże Wielkie (to inwestycje z I edycji Polskiego Ładu), a ze wsparciem Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych zaplanowano remont drogi w Snowidzy w gminie Mściwojów oraz z Lipy przez Jastrowiec. Wybudowany też będzie chodnik w miejscowościach Mierczyce i Kępy w gminie Wądroże Wielkie, w Jaworze w tym roku rozpocznie się przebudowa ul. Piastowskiej.