Na skwerze przy Urzędzie Gminy w Paszowicach oraz przy remizie strażackiej w Wiadrowie można natknąć się na dziwne urządzenia. Okazuje się, że to EkoSłupki służące do pomiaru i sygnalizowania jakości powietrza.

Jak wyjaśnia wójt Gminy Paszowice Sebastian Oszczęda, EkoSłupek służy zwiększaniu świadomości społecznej mieszkańców na temat jakości powietrza. Od teraz każdy kto przechodzi obok słupka może sprawdzić aktualny stan powietrza. Jeśli wynik jest niepokojący warto wycofać się z tego rejonu i udać do zamkniętych pomieszczeń.

EkoSłupki ostrzegają kolorem światła. Każdy z nich został wyposażony w oświetlenie ledowe, które na podstawie wyników bieżących pomiarów stężenia pyłów zawieszonych, jak również innych zanieczyszczeń, przybiera barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza.

Ledy na EkoSłupku mogą przybierać sześć kolorów. Żywa zieleń oznacza, że jakość powietrza jest bardzo dobra, a warunki sprzyjają wszelkim aktywnościom na wolnym powietrzu. Żółty kolor mówi, że stan powietrza nieznacznie się pogorszył, jednak pomarańczowa lampka ostrzega, że jakość powietrza ma już status dostatecznego. Oznacza to, że stanowi ono zagrożenie dla zdrowia, szczególnie dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży i małych dzieci. Kolor czerwony informuje o bardzo złej jakości powietrza. Należy wówczas ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. 

Dlaczego tam?

Władze miasta nie przypadkowo umieściły EkoSłupki przy Urzędzie Gminy oraz remizie strażackiej. Urządzenia zamontowane zostały w sąsiedztwie placówek oświatowych oraz budynków użyteczności publicznej, ponieważ są to często uczęszczane miejsca. Chodzi przecież o to, aby jak największa ilość mieszkańców mogła obserwować stan jakości powietrza, którym oddycha. 

Jeśli ktoś pragnie analizować szczegółowe wyniki pomiarów stężenia zanieczyszczeń w powietrzu dokonywanych przez wybrane EkoSłupki można odczytywać je za pomocą aplikacji mobilnej EkoSłupek lub na stronie internetowej inicjatywy.

Zakup EkoSłupków został w całości sfinansowany z Programu rządowego „Czyste powietrze”, w ramach promocji Programu.