Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji wzbogacił się o nowe narzędzia diagnostyczne dla dzieci i młodzieży. Dzięki wsparciu Powiatu Jaworskiego zostały zakupione liczne sprzęty i pomoce, które poprawią diagnozę oraz rozwój dzieci z dysfunkcjami.

Do Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji trafiły liczne kwestionariusze i testy do diagnozy: spektrum autyzmu, depresji u dzieci i młodzieży oraz ADHD i zaburzeń współwystępujących, intelektu, umiejętności poznawczych, neurozaburzeń, relacji społecznych, relacji rodzinnych oraz umiejętności szkolnych. Zakupione narzędzia będą ogromną pomocą dla pracowników Ośrodka, a także dla najmłodszych.

O innych sposobach na pomaganie dzieciom z autyzmem pisano w tym artykule.

Poradnia w Jaworze może pochwalić się między innymi testem ADOS-2 służącym do diagnozowania zaburzeń ze spektrum autyzmu. Poradnia błyskawicznie odpowiedziała na realne potrzeby dzieci i młodzieży, które przez ostatnie lata coraz bardziej pogrążają się w depresji, stanach lękowych i wyalienowaniu. Oprócz tego Poradnia w Jaworze może już badać Centralne Zaburzenia Przetwarzania Słuchowego, które często wiążą się z ograniczonym rozumieniem mowy, nadwrażliwością na dźwięki, zmęczeniem po przebywaniu w głośnym środowisku czy zaburzoną koncentracją. 

Warto wspomnieć, że w Ośrodku bada się również dzieci niedowidzące i niedosłyszące, a także prowadzi terapię Biofeedback i Warkiego. Taka bogata oferta sprawia, że dzieci mogą otrzymać pełną diagnozę w swoim mieście, a nie być odsyłane np. do Wrocławia.

Zakup wspomnianego wyżej sprzętu sprawił, że Poradnia w Jaworze znalazła się w czołówce poradni w całym regionie. Takiego zaplecza diagnostycznego może pozazdrościć nawet Legnica. 

Warto podziękować Starostwu oraz dyrekcji Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji za rozwój i dostosowanie się do aktualnych potrzeb najmłodszych mieszkańców powiatu jaworskiego.