Obwodnica, na którą czekali od wielu lat mieszkańcy miejscowości Graniczna, ma być gotowa w ciągu najbliższych 30 miesięcy. W dniu 12 września władze lokalne podpisały umowę na realizację tego przedsięwzięcia drogowego, które będzie zrealizowane w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Jest to część szerszego projektu inwestycyjnego o nazwie „Poprawa warunków obsługi i rozwoju terenów inwestycyjnych wydobycia i przeróbki granitu w Granicznej (gmina Strzegom)”, który zakłada poprawę komunikacji z DK 5.

Planowana obwodnica, o długości około 2,6 km, rozpocznie swój bieg przy Alei Wojska Polskiego, nieopodal Zakładu Usług Komunalnych w Strzegomiu. Jej końcowy odcinek przewidziany jest do zlokalizowania w Granicznej, w pobliżu tamtejszego kamieniołomu. Przybliżone koszty tej inwestycji drogowej wynoszą około 18,65 mln złotych.

Inwestycja ta jest współfinansowana przez środki pochodzące z piątej edycji Programu Inwestycji Strategicznych z Rządowego Funduszu „Polski Ład” – Rozwój stref przemysłowych. Realizacją projektu zajmie się firma STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. mająca siedzibę we Wrocławiu.