Każdy, kto chciałby zobaczyć, na żywo, jak prezentują się żołnierze podczas składania uroczystej przysięgi i defilady wojskowej, jest za[zroszony w najbliższą niedzielę do Legnicy. 

22 maja 2022 r. na Rynku w Legnicy przysięgę wojskową złoży kolejnych 150 żołnierzy, którzy wstąpią w szeregi 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

To już trzecia w tym roku przysięga przygotowywana przez dowództwo 16 DBOT. Od początku roku w szeregi tej jednostki wstąpiło 270 ochotników, a liczba chętnych wciąż wzrasta. Najczęściej są to młodzi ludzie, którzy w wyniku sytuacji międzynarodowej pragną podszkolić się w ramach obrony terytorialnej. Dla wielu osób ma duże znaczenie, aby umieć się zachować w sytuacji zagrożenia i przede wszystkim wiedzieć jak pomóc tym, którzy tego wsparcia i obrony będą potrzebować najbardziej. To również w wojsku pragną realizować swoje cele, szkolić się, podnosić kwalifikacje i spełniać marzenia. 

Wśród osób, które przystępują do szkolenia i przysięgi są uczniowie szkół średnich z klas  mundurowych, a także absolwenci tego typu szkół. Dołączają także informatycy, przedstawiciele korpusu służby cywilnej np. pracownicy cywilni policji, ratownicy, pielęgniarki, kierowcy, fizjoterapeuci. Są też wybitni sportowcy.

Osoby te, 7 maja założyły mundur i zostały skierowane na  16 dniowe, podstawowe szkolenie na poligonie. Celem treningu było zdobycie wiedzy z zakresu taktyki, w warunkach imitujących realne działania na polu walki. W niedzielę w Legnicy będzie można zobaczyć osoby, które zdały szkolenie i będą dopuszczone do złożenia przysięgi oraz służenia w w 16 DBOT. 

Dla pułkownika Artura Barańskiego to już czternasta odbierana przysięga od momentu kiedy niespełna trzy lata temu, we Wrocławiu, rozpoczął formowanie 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.  

płk Artur Barański, Dowódca 16 DBOT, który w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej będzie odbierał kolejną już przysięgę, jest dumny z tego, że coraz więcej ludzi decyduje się na ten krok. Wsparcie udzielane przez żołnierzy jest dowodem na to, że są oni ważni, potrzebni i szanowani, a swoją pracę wykonują dobrze.