Mercedes-Benz Manufacturing Poland zaprasza uczniów z powiatu jaworskiego, legnickiego, świdnickiego i wałbrzyskiego do wspólnych działań na rzecz ochrony przyrody. Każdy kto chce mieć wpływ na wsparcie naszej planety może wziąć udział w konkursie Eko Gwiazda. 

To już piąta jaworska edycja konkursu Eko Gwiazda organizowana przez Mercedes-Benz Manufacturing Poland. Do udziału w nim zaproszeni są uczniowie wszystkich szkół ponadpodstawowych z powiatu jaworskiego, legnickiego, świdnickiego i wałbrzyskiego. 

Coraz więcej młodych ludzi zadaje sobie pytania na temat stanu planety, środowiska i ekologii. Tegoroczna edycja konkursu Eko-Gwiazda, która ma na celu promowanie zdrowego stylu stylu życia i proekologicznych rozwiązań skupiona będzie wokół kwestii wody. Pod lupę zostaną wzięte takie zagadnienia jak, dostępność wody na Dolnym Śląsku czy nasze codzienne wybory i ich wpływ na zasoby wodne. Podobnie, jak w poprzednich latach zadaniem uczestników jest nakręcenie krótkiego filmu.

Termin przesyłania zgłoszeń mija z dniem 2 czerwca 2022 r.,natomiast prace konkursowe należy ukończyć do 16 czerwca. Filmy oceniać będzie Jury w składzie: Mariola Stopyra, Edyta Karamon, Tomasz Kubera, Kazimierz Matjas oraz Starosta Powiatu Jaworskiego Pani Aneta Kucharzyk. Zwycięzca otrzyma iPhone SE. Nagrodzeni zostaną także wszyscy finaliści.

Na świecie brakuje wody

Wydawać by się mogło, że problem niedoboru wody nas nie dotyczy. Większość z nas ma czystą, bieżącą wodę w kranie. Niestety statystyki mówią coś innego. Z roku na rok, nie tylko na świecie, ale również w Polsce odnotowuje się spadek ilości wody. Dolny Śląsk dotykają zarówno susze i nagłe ulewne deszcze, które wcale nie nawadniają gleby, a tylko się o nią obijają.

Oprócz tego prawie połowa największych światowych rzek jest zanieczyszczona lub zagraża im wyschnięcie. Stres wodny występuje wtedy, gdy WEI (Water Environment Index) przekroczy wartość graniczną: 0,16. Wyższe wartości wskazują na niedobór wody. W Polsce ten wskaźnik to średnio 0,2. W Europie Polska zajmuje 24 miejsce pod względem zasobów wody, a według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, na jednego mieszkańca przypada niecałe 1600 m3 wody/rok. W Europie średnio trzy razy tyle – 4500 m3/rok.Z tych względów w tegorocznym konkursie Eko Gwiazda/edycja Jawor organizatorzy pragną uwrażliwić młodych ludzi, na to, że każde działanie ma wpływ na ochronę zasobów wodnych, i że nasze konsumenckie wybory są naprawdę ważne. O tym jak marnujemy wodę na co dzień można przeczytać w tym artykule.