W środowy wieczór, dokładnie 18 października, Dolny Śląsk stał się areną walki ze strasznym żywiołem. W miejscowości Sobolewo, położonej w gminie Wądroże Wielkie (powiat jaworski), wybuchł pożar na składowisku odpadów. Do akcji gaśniczej skierowano aż 48 strażaków, co oznaczało kolejne starcie z ogniem na przełomie ostatniego miesiąca.

Konkretnie, płomienie buchnęły tuż przed godziną 23:20. Na sygnał alarmowy natychmiast zareagowali strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Jaworze i Środzie Śląskiej, jak również ochotnicy z lokalnych jednostek. Łącznie, do gaszenia pożaru skierowano 14 zastępów straży pożarnej, co przełożyło się na zaangażowanie 48 strażaków.

Jak podkreśla młodszy brygadier Łukasz Starowicz z Komendy Straży Pożarnej w Jaworze, interwencja ta była nietypowa. Dyżurny zadecydował o wysłaniu na miejsce większych sił, niż zwykle przewidują tego typu procedury. Pożar objął dwie części składowiska, oddzielone od siebie o mniej więcej 10 metrów. Strażacy zdołali opanować sytuację o godzinie 12:30 w nocy.