Wydawać by się mogło, że Jawor to mała miejscowość, w której nie ma za bardzo co robić. Takie myślenie to duży błąd!
Oprócz wspaniałych, mało znanych zabytków, w Jaworze czekają na turystów niesamowite atrakcje. O historycznych miejscach, które warto zobaczyć, pisaliśmy już wcześniej w tym artykule. Teraz kolej na zupełnie inna odsłonę tego niedocenianego miasta, jakim jest Jawor.
Gdzie warto się udać będąc w Jaworze?
Na samym początku warto wymienić główne instytucje kultury, które działają w mieście. To dzięki nim miasto żyje i zapewnia rozrywkę mieszkańcom oraz turystom. Dla tutejszych to najpopularniejsze miejsca w Jaworze pod względem kultury. Jest to Jaworski Ośrodek Kultury zajmujący się promowaniem koncertów, odczytów czy wystaw. JOK jest także organizatorem instruktorsko-merytoryczno-edukacyjnych zajęć, których zadaniem jest popularyzacja sztuki w dziedzinach takich jak taniec, plastyka oraz fotografia.
Drugim ważnym ośrodkiem, który warto odwiedzić w Jaworze jest Muzeum Regionalne. Siedziba muzeum mieści się w dawnym klasztorze bernardynów, gdzie mieszczą się ciekawe zbiory. Należą do nich głównie dary mieszczan jaworskich, instytucji kościelnych oraz Bractwa Strzeleckiego. Pod koniec ubiegłego wieku otwarto w tym miejscu także Galerię Śląskiej Sztuki Sakralnej gdzie prezentowane są wybitne dzieła sztuki rzeźbiarskiej i malarskiej.
Obie placówki to z pewnością gratka dla fanów historii i kultury. A czego mogą szukać w Jaworze miłośnicy festiwali i koncertów?
Jaworskie Koncerty Pokoju
Jeśli zamierzasz przyjechać do Jawora w sezonie letnim, warto odwiedzić Kościół Pokoju. Nie chodzi tylko o jego unikatową architekturę, ale przede wszystkim organizowane w jego wnętrzach Koncerty Pokoju. Każdego roku od maja do września w Jaworze wybrzmiewają przepiękne dźwięki w wykonaniu najlepszych artystów z Polski, Czech i Niemiec. Koncerty Pokoju to nie byle jaki event. Jest to międzynarodowy festiwal muzyki kameralnej organizowany nieprzerwanie od 1995 roku. Organizatorem projektu jest Muzeum Regionalne w Jaworze.
Kameralna muzyka oraz miejsce odbywających się koncertów stwarzają niepowtarzalny klimat oraz dostarczają niezapomnianych wrażeń. Przez te wszystkie lata w jaworskim kościele odbyło się już 67 koncertów, w tym 29 koncertów wykonanych przez artystów z zagranicy.
Dotychczas w świątyni można było usłyszeć następujących artystów: Chór Poznańskie Słowiki pod dyr. Stefana Stuligrosza, Windsbacher Knabenchor, Chór Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium”, Kameralna Orkiestra „Leopoldinum”, Orkiestra Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej, Spirituals Singers Band, Kwartet Wilanów, Camerata Cracovia, Zespół Folkowy „Sierra Manta”, Brandenburgischer Kamerchor, Ledl Jazz Quintet i wielu innych.
Koncerty sprawiają, że nigdzie indziej na Śląsku nie spotykają się tak regularnie ludzie, pochodzący z różnorodnych stron świata. Podczas Koncertów Pokoju nie ma miejsca na niesnaski, politykę, ekonomię i inne problemy tego świata. Liczy się tylko muzyka i wspólnota słuchaczy. Ci, którzy gromadzą się w Kościele Pokoju mogą wysłuchać muzyki wielkich mistrzów, taki jak Bach, Chopin, Mozart czy Szymanowski. Koncerty rozwinięte na przestrzeni kilku miesięcy w roku są stałym elementem życia społecznego i kulturalnego regionu. Zdecydowanie warto wybrać się na jeden z takich koncertów.
Międzynarodowe Targi Chleba
Jest to z całą pewnością jedno z najlepszych miejsc, które warto zobaczyć będąc w Jaworze całą rodziną.
Międzynarodowe Targi Chleba w Jaworze odbywają się aż od 1997 roku. Data organizowania festiwalu przypada zawsze na przełomie sierpnia i września (najczęściej w ostatni weekend sierpnia). Przez całe trzy dni można oglądać tradycyjne wytwarzanie produktów cukierniczych i piekarniczych, spróbować wyjątkowych wyrobów i zapoznać się z ludowymi oraz chrześcijańskimi tradycjami związanymi z wypiekiem pieczywa.
Targi Chleba w Jaworze to z pewnością atrakcja dla całej rodziny. Kto nie lubi zapachu i smaku świeżo wypieczonych bułek, chleba czy drożdżówek? Czy chleb nie jest symbolem powszechnego dostatku oraz rodzinnego ciepła?
Wydarzeniu towarzyszą również targi maszyn i urządzeń piekarniczych. Jest to zatem niepowtarzalna okazja do poznania nowości i rozwoju przemysłu piekarniczego.
W trakcie imprezy rozstrzygane są również ogólnopolskie konkursy „Dobry Chleb”, „Piekarz Roku” i „Bezpieczna Piekarnia”. O wyjątkowym charakterze Międzynarodowych Targów Chleba świadczy przyznany organizatorom imprezy, certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej, w kategorii najlepszy produkt turystyczny. Miało to miejsce w 2003 roku.
Międzynarodowe Targi Chleba to najlepsze miejsce w Jaworze, a nawet w całym kraju, do degustacji wielu gatunków chleba, brania udziału w licznych konkursach czy oglądania występów artystycznych i estradowych. Jawor w jeden z sierpniowych weekendów emanuje wyjątkową atmosferą święta i zabawy.
Rezerwat przyrody Wąwóz Myśliborski
Dla tych, którzy spragnieni są natury, około 5 km od Jawora w miejscowości Myślibórz znajduje się florystyczny rezerwat przyrody Wąwóz Myśliborski. Jest to naprawdę bardzo ciekawe miejsce w Jaworze, a dokładniej w jego okolicach. Każdy może tam znaleźć odpoczynek od miejskiego zgiełku oraz poznać rzadkie gatunki roślin.
Rezerwat przyrody Wąwóz Myśliborski to jedyne miejsce w Sudetach, gdzie występuje paproć – języcznik zwyczajny. Rezerwat ma powierzchnię 9,72 ha, a ochronie ścisłej podlega 0,9 ha. Jego obszar stanowi fragment zalesionej doliny wciosowej potoku Jawornik.
Jeśli chodzi o historię tego ciekawego miejsca, rezerwat został utworzony na podstawie Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 21 kwietnia 1962 r. z powodu ochrony ciekawych form geologicznych i wielu rzadkich gatunków roślin chronionych, między innymi wspomnianego języcznika zwyczajnego, występującego na skałach zieleńcowych. W lesie można spotkać również inne rzadkie rośliny takie jak, paprotnik kolczysty, jemioła jodłowa czy śledziennica naprzeciwlistna.
Na terenie rezerwatu można także natknąć się na najstarsze fragmenty krajobrazotwórcze, jakimi są relikty podmorskiego wulkanizmu, czyli lawy poduszkowe, a także inne skały metamorficzne pochodzące ze starszego paleozoiku.
Czyż Jawor nie wydaje się atrakcyjnym miejscem do zobaczenia?