Od środy gospodarstwa domowe zużywające do ogrzewania węgla lub paliw zawierających co najmniej 85 proc. węgla kamiennego, mogą składać wnioski o wypłatę dodatku węglowego. Sprawdź do kiedy i jak to zrobić.

W ostatnią środę, 17 sierpnia 2022 roku, weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska ws. wzoru wniosku o dodatek węglowy, które umożliwia gospodarstwom domowym ubieganie się o rządowe wsparcie. 

Dofinansowanie mogą pobrać tylko te gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Wnioski o dodatek węglowy – podobnie jak w przypadku dodatku osłonowego, należy składać do urzędów gmin. Jego wzór jest jednolity dla całej Polski.

Minister klimatu Anna Moskwa informuje, że wnioski o wypłatę dodatku węglowego można składać do 30 listopada 2022 r. Dodatek będzie przysługiwał również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel. Warunkiem jego otrzymania jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Jak zaznaczyło ministerstwo, w Polsce nadal 42 proc. gospodarstw domowych korzysta z pieców węglowych. To bardzo dużo. Ustawa o dodatku węglowym wprowadza jednak rozwiązania, które umożliwią dofinansowanie dla gospodarstw, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi.