W tym tygodniu miało miejsce kilka niebezpiecznych pożarów. Do najczęstszych przypadków należały płonące ścierniska i zboża na pniu. Według szacunków spłonęło około 150 ha ziemi.

W poniedziałek, 25 lipca, doszło do ogromnej kumulacji pożarów ściernisk i zboża na pniu.

Po godzinie 13.00 do Stanowiska Kierowania jaworskiej Komendy zaczęła napływać nawałnica zgłoszeń od zaniepokojonych mieszkańców powiatu. Informowali oni o widocznych kłębach dymu unoszących się na polami w okolicach miejscowości Zębowice, Niedaszów, Paszowice i Sokola.

W tym samym czasie prowadzono działania przy 5 pożarach. W akcjach tych, z uwagi na ich mnogość i ogromny obszar poza zastępami z JRG Jawor brali udział strażacy ochotnicy z Jawora, Paszowic, Wiadrowa, Marcinowic, Mściwojowa, Granowic, Małuszowa, Męcinki, Sadów Dolnych, Starych Rochowic, Pogwizdowa i Bolkowa. Dodatkowo wspierali ich strażacy z JRG Świebodzice, JRG 2 Jelenia Góra oraz OSP Rogoźnica, Dobromierz i Janowice Wielkie.

Ponadto do gaszenia włączony został samolot gaśniczy Dromader, który wykonał kilka zrzutów wody. Łącznie w gaszenie pożarów zaangażowane były 33 zastępy ratownicze, w tym 125 strażaków.

Pożar domu w Jaworze

To nie koniec ognistych wypadków, bo już 27 lipca przed godz. 15:00 doszło do kolejnego pożaru. Tym razem w nowo powstającym budynku mieszkalnym wielorodzinnym przy ul. Jagiellończyka w Jaworze.

Przed godz. 15.00 dyżurny Stanowiska Kierowania Jaworskiej Komendy otrzymał informację o pożarze dachu budynku przy ul. Jagiellończyka w Jaworze.

Do zdarzenia zadysponowane zostały 4 zastępy z JRG Jawor, zastępy ratownicze z lokalnych jednostek OSP z Jawora, Męcinki, Małuszowa, Paszowic, Marcinowic i Mściwojowa. Wezwano również dodatkowe samochody (drabiny) z Legnicy i Złotoryi oraz samochód ciężki również ze Złotoryi. 

Działaniami ratowniczo-gaśniczymi kierował Zastępca Komendanta st. bryg. Arkadiusz Delikatny. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie został poszkodowany i nie podejmowano ewakuacji mieszkańców sąsiednich budynków. 

Przyczyny pożaru ustala jaworska Policja.