Od 2021 r. w KS Jaworzanka działa dziewczęca drużyna piłkarska. Młode piłkarki z Jawora mają już swoją sekcję i trenują dwa razy w tygodniu. Działalność Klubu Sportowego wspiera Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

Dziewczyny walczące z zaciętością na boisku piłkarskim to dla niektórych nadal niecodzienny widok. Jednak piłka nożna to kolejna sfera życia i sportu, w której kobiet jest coraz więcej. Szacuje się, że w Polsce gra około 30 tys. piłkarek. Rywalizują w Ekstralidze, I, II, III i IV lidze oraz w Pucharze Polski. W rozgrywanych obecnie, od 6 do 31 lipca, Mistrzostwach Europy kobiet w piłce nożnej w Anglii bierze udział aż 16 reprezentacji! 

Niestety Polski nie biorą udziału w zawodach. Prawdopodobnie nasza kobieca drużyna nie zagra też w Mistrzostwach Świata 2023. We wrześniu br. odbędą się ostatnie dwa mecze eliminacyjne, ale szanse na awans są znikome. Nie oznacza to, że w Polsce brakuje talentów, trzeba je tylko znaleźć i stworzyć im warunki do rozwoju. Taką misję postawiło sobie między innymi Mercedes-Benz Manufacturing Poland. 

Jaworskie zawodniczki

Do tej pory w Jaworze dziewczyny nie interesowały się aż tak piłką nożną. Jednak dzięki odpowiedniej promocji oraz współpracy z KS Jaworzanka, działa dziś pierwsza kobieca drużyna piłkarska. Na strojach reprezentacyjnych, treningowych i sparingowych zawodniczki noszą z dumą gwiazdę Mercedesa.

By dołączyć do drużyny wystarczą chęci i zaangażowanie. Reszty uczy się już na spotkaniach. Z czasem nabywa się umiejętności. Kto wie, może w przyszłości któraś z dziewczyn wystąpi na Kobiecych Mistrzostwach Europy czy Świata?

Trenerką żeńskiej sekcji piłki nożnej w KS Jaworzanka 1946 Jawor jest Izabela Wolak. W przeszłości była zawodniczką m.in. Luks Ecoren Ziemia Lubińska, klubu który wywalczył wówczas awans do II ligi Kobiet, a po przejęciu przez Zagłębie Lubin do I Ligi Kobiet. Od 3 lat prowadzi w Klubie Jaworzanka 1946 Jawor drużynę chłopców w kategorii Żak, w której odbywają się turnieje, a od 2021 roku również żeńską sekcję. Od roku po piłkarskie marzenia sięga już 20 dziewczyn w wieku od 6 do 13 lat. Intensywnie trenują i odnoszą już pierwsze sukcesy.

W planach KS Jaworzanka są rozgrywki dziewczyn w lidze odpowiedniej do ich wieku. Tak, aby za kilka lat zawodniczki były znane i cenione nie tylko w Jaworze. Powodzenia!