Tlenek węgla, zwany potocznie czadem, jest nieustannym zagrożeniem dla ludzi, ale to właśnie zimą zbiera najwięcej ofiar. Przykładem jest niedzielne działanie służb ratunkowych, które miało miejsce w wielorodzinnym budynku przy ulicy Sosnowej w Strzegomiu z powodu podejrzenia narażenia na ten śmiertelny gaz.

Około 12:20 w niedzielę, straż pożarna otrzymała informację od ekipy medycznej o potencjalnym zatruciu tlenkiem węgla w jednym z apartamentów bloku mieszkalnego położonego przy ulicy Sosnowej. Poprzednio, zespół pogotowia ratunkowego został skierowany do młodej dziewczyny, która poczuła się źle w tym miejscu. Po przybyciu na miejsce, strażacy potwierdzili obecność tlenku węgla w czterech mieszkaniach.

„Nasza interwencja polegała na przewietrzeniu pomieszczeń, wykonaniu odpowiednich pomiarów oraz udzieleniu porad mieszkańcom dotyczących unikania korzystania z urządzeń mogących emitować ten szkodliwy gaz. Młoda kobieta, u której pojawiły się objawy zatrucia, została natychmiast przewieziona do szpitala” – wyjaśnił mł. bryg. Łukasz Grzelak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.