W tegorocznej edycji Dolnośląskiego Programu Pomocy Stypendialnej dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych przyznano stypendia 628 uczniom. W powiecie jaworskim wyróżniono dwunastu uzdolnionych.

Program Pomocy Stypendialnej jest skierowany do uczniów osiągających wysokie wyniki w nauce, które uczą się w szkołach zawodowych dla młodzieży na terenie województwa dolnośląskiego. Dolnośląski Program Pomocy Stypendialnej jest realizowany przez samorząd województwa w latach 2020 – 2023. W trakcie tych trzech lat stypendia otrzyma 1800 uczniów. Łączny koszt projektu to aż 9 900 000 złotych. Pieniądze pozyskane zostały od Unii Europejskiej, Budżetu Państwa i Budżetu Województwa.

Jak twierdzi Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski, stypendium jest dla uczniów nagrodą za ciężką pracę i wysokie wyniki w nauce, ale oprócz tego to głównie motywacja do dalszego rozwoju. Samorząd województwa uważa, że wspieranie szkolnictwa zawodowego to ogromna potrzeba w dzisiejszych czasach. Technika oraz szkoły branżowe mogą okazać się atrakcyjną ścieżką kariery zawodowej. Potwierdza to Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego mówiąc, że liceum ogólnokształcące lub studia wyższe nie zawsze zapewniają dobry start na rynku pracy. Dziś potrzebny jest fach w ręku, dlatego warto dofinansować oraz promować szkoły zawodowe. 

Na co można wydać pieniądze?

Stypendia w łącznej kwocie 4 500 zł (450 zł miesięcznie) są przyznawane na okres jednego roku szkolnego, czyli 10 miesięcy nauki. Uczniowie mogą przeznaczyć pieniądze na zakup sprzętu i pomocy edukacyjnych przydatnych w nauce oraz na podnoszenie swoich kwalifikacji przez udział w kursach i szkoleniach.

Jedna ze stypendystek, Patrycja Karaś, uczennica czwartej klasy technikum o profilu hotelarskim w Dolnośląskim Zespole Szkół w Karpaczu poinformowała jak umiejętnie wykorzystała swoją szansę. W jednej części wykorzystała ją na wyprawkę szkolną oraz na rozwijanie swojej pasji literackiej. Natomiast drugą część zainwestowała w kursy zawodowe w kierunku baristy, barmana, kelnera oraz carvingu. Szkolenia te pozwoliły jej na uzyskanie wyższych predyspozycji zawodowych oraz ułatwiły start w dorosłe życie. 

Najwięcej stypendiów przyznano we Wrocławiu. Jest to liczba 111 dofinansowań. W powiecie jaworskim wyróżniono 12 uczniów. Powiat polkowicki to 14 stypendiów, powiat kłodzki – 35, Miasto Legnica – 32, Wałbrzych – 24, a powiat lwówecki – 11. 
Jeśli chcesz wiedzieć co aktualnie dzieje się na Dolnym Ślasku odwiedź dolnoslaska.pl