Dzielna Amelka z pobliskiego, oddalonego o niecałe 20 kilometrów, Strzegomia, która choruje na SMA – rdzeniowy zanik mięśni.

Na czym polega rdzeniowy zanik mięśni?

Neurony ruchowe, które bezpośrednio odpowiadają za przekazywanie impulsów z mózgu do mięśni, jednocześnie kontrolując ich pracę, w przypadku rdzeniowego zaniku mięśni, obumierają. W efekcie mięśnie osoby chorej są słabe i stopniowo zanikają.

W Polsce szacuje się, że na SMA choruje około 1000 dzieci, natomiast co roku rodzi się 50 dzieci, u których w pewnym momencie życia pojawi się rdzeniowy zanik mięśni.

Na całym świecie natomiast chorych jest prawdopodobnie od 9000 do 1200 dzieci. Jest to częstotliwość 1:5000 osób.

Najważniejszy cel charytatywnej ekspedycji

Celem jest, jak mówi sam organizator, sprawienie, że każda osoba w Polsce będzie wiedziała o walce Amelii z rdzeniowym zanikiem mięśni. Chodzi o największe możliwe nagłośnienie sprawy, przy okazji zbierając pieniądze, które są niezbędne do jej dalszego funkcjonowania i rehabilitacji.

To właśnie z tego powodu już 21 sierpnia wszystkie ekipy wyruszą w liczącą ponad 3 tysiące kilometrów trasę.

W opisie zbiórki można przeczytać zaproszenie firm do zgłaszania chęci dołączenia do akcji i wsparcia finansowego dziewczynki. Dzięki temu logo firm będzie widniało na samochodach przejeżdżających tysiące kilometrów.