Amelka choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Jeśli uda się zebrać wystarczającą kwotę, będzie mogła zacząć terapię, która należy do najdroższych na świecie. Dziewczynce postanowili pomóc bracia Collins – znani przedsiębiorcy, prezenterzy telewizyjni oraz działacze społeczni.

Do tej pory zebrano tylko 30% kwoty potrzebnej do podjęcia terapii małej Amelki. Leczenie polega na przyjmowaniu najdroższego na świecie leku, który jest warty 9 000 000 złotych. Dziewczynka cierpi na rzadką mutację genetyczną, która jest odpowiedzialna za niszczenie mięśni. Jeśli Amelka nie podejmie terapii, nię będzie już nigdy mogła chodzić, siedzieć, a w końcu i oddychać. Czas się kurczy, ponieważ dziewczynka jest coraz starsza i większa, a lek można podawać do maksymalnej wagi 13,5 kg. Półtora roku temu, gdy zdiagnozowano u niej chorobę ważyła już ponad dziesięć kilogramów.

Celebryci pomagają

Do zbierania pieniędzy dla Amelki włączyli się znani bracia Collins. Rafał i Grzegorz pochodzą z Legnicy. Z powodu biedy wyjechali za granicę i tam zbudowali swoją markę. Dziś są znanymi na całym świecie działaczami, przedsiębiorcami i prezenterami. Fundacja Braci Collins działa szczególnie na Dolnym Śląsku, skąd pochodzi również Amelka. Bracia skupieni są na pomaganiu małym dzieciom, które jak nikt inny zasługują na wsparcie. W pomoc włączył się również były pracownik fundacji – Tomasz Komenda. Akcję nazwano “Wyścig z czasem”.

Dziś, czyli 25 sierpnia 2021 roku, Rafał i Grzegorz Collins zaczynają swoją trasę rowerową. W ciągu pięciu dni muszą pokonać odległość Sopot – Legnica. Będzie im można kibicować w Sopocie obok Molo, na Rynku Głównym w Grudziądzu, na Starym Rynku w Bydgoszczy, Poznaniu i Lesznie. Tak jak Amelka, muszą zmierzyć się z upływającym czasem oraz wysiłkiem. Bracia Collins mają nadzieję, że w ten sposób cała Polska usłyszy o chorobie dziewczynki. Nie chodzi wyłącznie o samą Amelkę, ale również inne dzieci, które zostały dotknięte rdzeniowym zanikiem mięśni. 


Zbiórka odbywa się na stronie https://www.siepomaga.pl/amelka-sma.