Mimo, że dopiero rozpoczęły się wakacje, rodzice powinni myśleć już o kolejnym roku szkolnym. Od 1 lipca można składać wnioski do ZUS o tzw. „300 plus”, czyli wyprawkę szkolną.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od ubiegłego roku szkolnego przyznaje i wypłaca pieniądze z programu „Dobry Start” nazywane popularnie “wyprawką szkolną”.

W ramach programu rodzice – bez względu na swoje dochody – mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych.

Jak informuje Iwona Kowalska-Matis – regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, dofinansowanie można dostać tylko raz w roku. O pieniądze ubiegać się można na dziecko, które uczy się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Wnioski na nowy okres świadczeniowy będzie można składać od piątku 1 lipca do 30 listopada 2022 roku. Warto zaznaczyć, że złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę do 30 września.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o wypłatę z programu „Dobry Start” można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

Jeśli ktoś zdecyduje się na skorzystanie z PUE ZUS, będzie czekać na niego specjalny kreator wniosków, który poprowadzi użytkownika przez cały proces krok po kroku. To pozwoli uniknąć błędów przy ubieganiu się o świadczenie. Na wniosku – oprócz innych danych – należy podać: numer rachunku bankowego, na który wpłynie świadczenie, adres mailowy oraz numer telefonu – czyli dane, które będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku.

Na PUE ZUS znajdzie się także cała korespondencja z ZUS w sprawie świadczenia, w tematach takich jak wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia czy decyzja odmawiająca przyznania świadczenia.

Należy zaznaczyć, że pieniądze będą wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy, ponieważ płatność bezgotówkowa to znacznie tańsza i bezpieczniejsza forma niż przekaz gotówkowy.