W dolnośląskim sektorze gospodarki szykuje się prawdziwa rewolucja. W Legnicy ma powstać innowacyjna fabryka nanosatelitów. Produkcją zajmie się SatRev – czołowy polski podmiot z sektora kosmicznego. 

Kilka dni temu w siedzibie wrocławskiej spółki SatRev podpisano list o współpracy z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (LSSE). Na terenie miasta ma powstać fabryka, która będzie pierwszym w Polsce przedsięwzięciem, gdzie nanosatelity będą powstawały w ilościach komercyjnych.

SatRev to polski start-up, który specjalizuje się w projektowaniu, produkcji oraz eksploatacji satelitów do obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym. Podpisane porozumienia o współpracy pomiędzy LSSE a SatRev zakłada m. in. że:

  • SatRev zamierza być pierwszym na świecie producentem satelitów zużywającym w procesie produkcyjnym 100% energii pozyskanej ze źródeł odnawialnych;
  • dzięki współpracy z LSSE na swoje przedsięwzięcie – po spełnieniu wymogów – SatRev uzyska pomoc publiczną;
  • w hali produkcyjnej obejmującej również laboratorium oraz clean roomy, zbudowanej przez LSSE, powstawać będzie nawet 100 satelitów rocznie.

Jak informuje Grzegorz Zwoliński, prezes SatRev, do 2026 roku planowane jest utworzenie konstelacji składającej się z tysiąca satelitów. Dzięki nawiązaniu współpracy z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, będzie to w końcu możliwe. 

Warto zaznaczyć, że funkcjonowanie start-upów oraz firm inwestujących w nowe technologie najczęściej wiążą się z badaniami i rozwojem oraz nowoczesnymi usługami dla biznesu. Z tego względu LSSE może zaoferować zwolnienie podatkowe sięgające aż 45% nakładów przeznaczonych na inwestycje. W dodatku dostęp do ulg dla inwestujących w nowoczesne technologie jest łatwiejszy, dzięki zmniejszeniu o 95% wymaganych wydatków. To dwudziestokrotnie mniej niż wymóg wobec dużych inwestorów.

Ryszard Wawryniewicz, wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej mówi że najczęstszą barierą we wzroście biznesów związanych z nowymi technologiami jest brak miejsca oraz brak funduszy na wybudowanie własnej hali. LSSE przygotuje specjalny projekt budowy hal produkcyjnych, magazynowych, a także logistycznych, które będą udostępniane również w modelu subskrypcyjnym.