Minęło już blisko 105 lat od momentu, kiedy Polska po 123 latach pod zaborami powróciła jako suwerenne państwo na mapę Europy. Z tej właśnie okazji w Strzegomiu odbędą się uroczystości Narodowego Święta Niepodległości planowane na dzień 11 listopada. Organizatorzy przygotowali specjalny program artystyczny i przewidzieli wręczenie wyróżnień dla zasłużonych mieszkańców gminy.

Inauguracja obchodów Święta Niepodległości w Strzegomiu odbędzie się podczas sesji Rady Miejskiej. W trakcie zgromadzenia rajcy postanowili uhonorować Tadeusza Wasyliszyna tytułem „Honorowy Obywatel Strzegomia”.

Z kolei oficjalne rozpoczęcie publicznych obchodów jest zaplanowane na godzinę 11:00. Wtedy to odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny poprzedzona ceremonią wciągnięcia flagi narodowej na maszt przy Bazylice Mniejszej. Całej uroczystości będzie towarzyszyć honorowa asysta żołnierzy z X Brygady Logistycznej stacjonującej w Opolu.

Po zakończeniu liturgii uczestnicy uroczystości udadzą się w korowodzie do parku poniżej pomnika Ignacego Jana Paderewskiego. Tam zostanie przerzedzony Apel Pamięci, odbędzie się salwa honorowa, a także nastąpi złożenie kwiatów i wieńców.

Gala wręczenia tytułów „Zasłużony dla Ziemi Strzegomskiej” zaplanowana jest na godzinę 15:00 w Strzegomskim Centrum Kultury. Po ceremonii rozpocznie się program artystyczny, podczas którego wystąpią Zespół Folklorystyczny „Kostrzanie” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Wisła”, który zaprezentuje widowisko „Polonia Restituta”.