Z początkiem lipca wejdą w życie nowe przepisy podatkowe w ramach programu „Niskie Podatki”. Ustawa ma upraszczać i stabilizować system podatkowy. Wprowadzone będzie obniżenie stawki PIT czy likwidacja ulgi dla klasy średniej.

14 czerwca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która obniża podatek dochodowy z 17% do 12%. Jak informuje Jarosław Obremski, Wojewoda Dolnośląski, w programie ”Niskie Podatki” znalazło się wiele prorodzinnych zmian. To nie tylko obniżenie stawki PIT, ale również szereg uproszczeń. Przepisy, które wejdą w życie przyniosą znaczące korzyści w portfelach Polaków. 

Jedną z głównych zmian, jakie wprowadza ustawa, jest obniżka stosowanej w pierwszym przedziale skali progresywnej stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. W ustawie przywrócono także częściowe odliczenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców oraz możliwość powrotu do rozliczenia poprzez skalę podatkową przez przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt. Znika także ulga dla klasy średniej, ale w rozliczeniu rocznym urząd skarbowy wybierze dla podatników korzystniejszą formę rozliczenia, uwzględniając tę ulgę lub zmienione od lipca zasady.

Ustawa zmienia także zasady opodatkowania osób samotnie wychowujących dzieci poprzez przywrócenie możliwości wspólnego rozliczania się z dziećmi. Ponad pięciokrotnie rośnie limit zarobków, jakie może uzyskać dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców aż do 16 061,28 zł w 2022 r. Ustawa poszerza również katalog dochodów dziecka, które nie podlegają doliczeniu do dochodów rodziców, o rentę rodzinną.

Jak dowiedzieć się więcej o programie?

Ponieważ zmiana przepisów oznacza większe zainteresowanie i wiele pytań, uruchomiony zostanie specjalny kontakt w sprawie „Niskich Podatków”. Eksperci z urzędów będą prowadzić szkolenia podatkowe online, uruchomiono specjalne numery informacyjne, a kto się chce spotkać osobiście można zajrzeć 24 czerwca do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. Eksperci z Izby oraz ZUS będą odpowiadać na pytania w dwóch turach: od 9:00 do 10:30 oraz od 17:00 do 18:30.

KAS zachęca klientów, który chcą zasięgnąć informacji osobiście w US, do rezerwacji wizyty za pośrednictwem usługi „Umów wizytę w urzędzie skarbowym”.