W Bolkowie, miejscowej Ochotniczej Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej, przekazano oficjalnie nowy wóz bojowy. Ta specjalistyczna jednostka mobilna jest kluczowym dodatkiem do ich arsenału, szczególnie ze względu na konieczność zwiększenia efektywności działań podczas interwencji na trasie S3. W ceremonii wręczenia pojazdu uczestniczyła osobiście marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek.

Marszałek Witek podkreśliła znaczenie małych straży pożarnych dla społeczności lokalnych. Stwierdziła, że nieprawdą jest twierdzenie, że mniejsze miejscowości nie potrzebują dużych inwestycji w jednostki strażackie. Wręcz przeciwnie – to właśnie w nich są one najbardziej istotne. Marszałek przytoczyła słowa pełne uznania dla strażaków ochotników, określając ich jako pierwszą linię frontu, którzy zawsze stają na wysokości zadania w momentach kryzysowych. Przypomniała także o kluczowej roli jednostek ochotniczych dla funkcjonowania Państwowej Straży Pożarnej.

Nowo nabyty wóz bojowy, wart ponad 1,3 miliona złotych, został sfinansowany praktycznie w całości z funduszy publicznych. Pozwoli on ochotnikom na efektywniejsze wsparcie działań zawodowych strażaków. Tym samym zwiększy to możliwości lokalnych strażaków w zakresie szkolenia przyszłych funkcjonariuszy.

Witek podkreśliła też zaangażowanie ochotników w edukację młodzieży, co przekłada się na rosnące zainteresowanie służbą w straży pożarnej. Zauważyła, iż szczególnie cenią te działania, gdyż zdają sobie sprawę z trudności takiej służby – wyznała marszałek Sejmu w rozmowie z Radiem Wrocław.