Mercedes, znany niemiecki producent samochodów, otworzył swoje zakłady w Jaworze na Dolnym Śląsku w 2019 roku. Od tamtego czasu do stycznia bieżącego roku, wyprodukowali już milion technologicznie zaawansowanych i wydajnych czterocylindrowych silników konwencjonalnych (diesel i benzyna). Te silniki są eksportowane z Jawora do różnych fabryk Mercedesa na całym świecie. Co ciekawe, prawie wszystkie modele Mercedesa, od Klasy A, CLA, GLA i B do Klas C, GLC, E i S, są napędzane przez silniki „Made in Jawor”.

Warto zaznaczyć, że fabryka w Jaworze jest jedynym zakładem produkującym silniki Mercedes w Europie, który nie znajduje się na terenie Niemiec. Jest to nowoczesna fabryka oparta na zasadach Przemysłu 4.0 i zrównoważonego rozwoju. Zatrudnia ona obecnie ponad 1600 osób, z czego aż 46% stanowią kobiety – co jest rekordem w przypadku tego typu zakładów, gdzie średnia wynosi tylko 15%. Fabryka ta zaprojektowana została jako neutralna pod względem emisji CO2, a jej energia pochodzi z odnawialnych źródeł – z pobliskiej farmy wiatrowej oraz z biomasy i minimalnych ilości gazu.

Joerg Schmalenbach, dyrektor generalny Mercedes-Benz Manufacturing Poland, firmy zarządzającej zakładem w Jaworze, wyraża dumę z jakości produkowanych tam silników. Zaznacza, że te silniki spełniają najbardziej wymagające normy Mercedesa. Podkreśla również zaangażowanie pracowników i fakt, że wspólnie zwiększają bilans polskiego eksportu. Dodaje, że milion wyprodukowanych „samochodowych serc” w Jaworze jest dowodem na to, że Polska posiada menadżerów i pracowników zdolnych do sprostania najwyższym wymaganiom technologicznym i produkcyjnym.