W wyniku niedawnej decyzji radnych sejmiku dolnośląskiego, programy in vitro prowadzone przez samorządy w regionie będą miały możliwość skorzystania z dofinansowania. W sprawie tej zasadniczej zmiany w polityce zdrowotnej w regionie, podjęto decyzję na ostatniej sesji sejmiku. – Sesja rozpoczęła się od dyskusji na temat in vitro. Wydaje się, że nadszedł czas zmian – powiedziała Anna Brok, radna z Głogowa.

Przez długi czas radni nie wyrażali chęci dofinansowania takich programów. Jednak teraz zdają sobie sprawę z rosnącego zapotrzebowania społecznego i tego, jak blokowanie takich działań może wpłynąć na ich reputację. Część radnych postanowiła się wstrzymać od głosu, co umożliwiło przegłosowanie uchwały – wyjaśniła Anna Brok, radna z KO.

Dzięki przyjętej uchwale, gminy na Dolnym Śląsku będą mogły ubiegać się o środki na realizację programów, takich jak in vitro. Marszałek województwa, Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców (w koalicji z PiS), podkreślił, że spośród gmin, które skorzystają na tym rozwiązaniu są m.in. Żukowice i Kotla. Te dwie jednostki samorządowe już złożyły wnioski o dofinansowanie programów in vitro. Dodatkowo, Głogów zawnioskował o wsparcie finansowe dla programu szczepień przeciwko HPV. Łącznie 19 gmin z regionu ubiegało się o dofinansowanie.