Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wysłali w kosmos powszechnie występujące na Ziemi grzyby gatunku Fusarium culmorum. Chcą sprawdzić, jak zachowają się w warunkach braku grawitacji.

Wrocławscy naukowcy patrzą mocno w przyszłość. Badania, które prowadzą jako konsorcjum w składzie z firmą SatRevolution, Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, Politechniką Wrocławską, Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu oraz Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN są na kolejnym etapie rozwoju.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa UPWr Małgorzata Moczulska, skonstruowany przez Polaków bio-nanosatelita jest już w kosmosie. Obiekt poleciał w przestrzeń kosmiczną podczas misji firmy SpaceX na pokładzie rakiety Falcon 9, która wystartowała ze stanowiska na Florydzie 13 stycznia 2022 roku. Na szczęście cały lot przebiegł pomyślnie, a badania mogą zostać rozpoczęte.

Naukowcy wysłali w kosmos grzyb powszechnie występujący na Ziemi. Znajduje się on w powietrzu, roślinach, glebie, a także budynkach mieszkalnych. Ma szerokie możliwości rozwoju w różnych temperaturach i warunkach wilgotnościowych. Jeśli grzyby, które wysłano przetrwają, badacze wyślą w kosmos satelitę z większymi organizmami.

Po co to wszystko?

Jak podkreślają naukowcy, grzyb Fusarium culmorum to wygodny gatunek do tego typu badań, ponieważ szybko się rozmnaża i rośnie. Oprócz tego jego struktury są na tyle kontrastowe, że pozwalają oceniać rozwój za pomocą zminiaturyzowanych systemów optycznych umieszczonych w niewielkiej hodowli w satelicie. Dodatkowo grzyby te to wytrzymałe na chwilowe skoki temperatury istoty. Mogą żyć nawet przy minus 250 stopniach!

Naukowcy chcą sprawdzić jak warunki, które panują w kosmosie wpłyną na biologię i rozwój wysłanego przez nich grzyba. Zaznaczają, że wiedza ta jest ważna w kontekście przyszłości ludzi w kosmosie. Bez tego typu badań nie ma mowy o jakichkolwiek próbach utworzenia samowystarczalnych baz przeznaczonych do życia człowieka w przestrzeni pozaziemskiej. Grzyby są bowiem prekursorami życia w każdym ekosystemie i bez nich intensywny, długotrwały wzrost roślin nie jest możliwy.