W tym roku ruszył nowy kierunek nauczania w “samochodówce” w Legnicy. Dzięki wsparciu firmy Mercedes-Benz młodzież ma okazję kształcić się w specjalistycznym zawodzie jakim jest elektromechanik.

Nie jest to pierwszy finansowany przez Mercedesa projekt w regionie. Od 2019 roku w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze, pod patronatem fabryki silników Mercedesa, działa klasa o profilu mechatronik.

W 2021 roku, w Zespole Szkół Samochodowych w Legnicy ruszył kierunek – elektromechanik, który również wspiera Mercedes-Benz Manufacturing Poland. Do klasy zapisało się 13-stu uczniów. Gdy staną się absolwentami będą mieć upoważnienia do oceny stanu technicznego pojazdu, do obsługiwania, naprawiania, sprawdzania i instalowania układów elektronicznych i elektrycznych w samochodzie oraz zostaną przygotowani do zdania prawa jazdy. Uczniowie będą mieć okazję odbyć praktyki w fabryce baterii, zdobywać umiejętności na profesjonalnym sprzęcie oraz uczyć się według specjalnego programu edukacyjnego.

Według statystyk, zawód mechatronika oraz elektromechanika będą w najbliższej przyszłości bardzo potrzebne. Ciągle rośnie liczba aut, szczególnie tych projektowanych nowocześnie, a więc z wszelkim wyposażeniem elektronicznym. Nie można również zapomnieć o produkcji samochodów elektrycznych, których obsługa i serwisowanie wzrośnie w najbliższym czasie.

Jeśli uczniowie zdadzą końcowy egzamin z dobrymi wynikami, otworzą się nich drzwi do karier zarówno w kraju, jak i za granicą. Najlepszych absolwentów zatrudni Mercedes-Benz Manufacturing Poland. Inni na pewno znajdą pracę w różnych zakładach produkcyjnych i naprawczych, firmach zajmujących się obrotem części samochodowych lub zakładach mechanicznych. Możliwości jest bardzo dużo.

Warto wspomnieć o innych projektach, które wspiera polski Mercedes-Benz z Dolnego Śląska. Jest nim na przykład program „Girls GO Technology, czyli dziewczyny oswajają technologie”, który skierowany jest uczennic szkół średnich z powiatu jaworskiego. Ma na celu ukazanie młodym dziewczynom, że one również mogą zajmować się technologią – branżą, która zwykle utożsamiana jest z mężczyznami. Projekt został nagrodzony Brązowym Spinaczem 2020 – nagrodą Związku Firm Public Relations.